Niski ZUS z kodem 05 90 a wysoka podstawa – jak zmienić kod aby nie zmienić podstawy zasiłków?

Poprzedni Następny

Poważny problem pojawi się w 2019 roku jeśli chodzi o chęć skorzystania z opłacania niższych składek w przypadku korzystania z przywileju pobieranych świadczeń od podstawy 250% w razie choroby i macierzyństwa.

NIKT TEGO JESZCZE GŁOŚNO NIE POWIEDZIAŁ DLATEGO MY WAM TO POWIEMY.

Uwaga, uwaga i jeszcze raz uwaga. Zmieniając kod musicie pamiętać o jednym – nie wolno Wam wyrejestrowywać się wstecz z ubezpieczenia chorobowego, jest to ten sam zabieg jak w przypadku zakończenia zasiłku macierzyńskiego. Wypełnienie ZWUA z datą wsteczna np. z dniem 1 stycznia oraz zgłoszenie się na druku ZUA z dniem 1 stycznia w dniu np. 7 stycznia spowoduje powstanie przerwy w podleganiu do ubezpieczenia chorobowego. W konsekwencji sprawa zakończy się na poziomie Sądów powszechnych czego oczywiście nikomu nie życzymy ponieważ przypominamy, iż w dniach 4 i 25 października 2018 roku Sąd Najwyższy zaprezentował odmienne stanowisko dotyczące wpływu przerwy w podleganiu na art. 43 ustawy zasiłkowej.

Jesteśmy bardziej niż pewni, iż ZUS wykorzysta zabieg do pozbawienia świadczeniobiorców wysokich podstaw. Sytuacja identyczna miała miejsce w momencie przechodzenia z kodów preferencyjnych 05 70 na 05 10. Uważajcie drodzy płatnicy oraz księgowe, ZUS niestety z niecierpliwością czeka na Waszą pomyłkę i zapewne nie umknie mu ta czynność. Konsekwencją niniejszego błędu może być wszczęte postepowanie kontrolne dotyczące podlegania do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeśli nie wiecie w jaki sposób wypełnić dokumenty zadzwońcie lub napiszcie. Ta usługa u nas to tylko 70 zł netto a macie pewność, że będziecie w stanie cieszyć się niskim ZUS-em i wysoką podstawą. Nie zawsze bowiem preferencje wprowadzane przez władzę dla Płatników są dobre. Trudno bowiem sobie wyobrazić minę przedsiębiorcy, który obniżając sobie składki na fundusz ubezpieczenia społecznego o 300 zł miesięcznie utracił różnice w podstawie rzędu około 9 tys. zł brutto miesięcznie a co za tym idzie obniżono mu zasiłek o prawie 5 tys. zł w skali miesiąca.

KOMENTARZE 0