Krajowy Rejestr Zadłużonych

Poprzedni Następny

Już w przyszłym roku czyli od 2019 roku ma ruszyć nowy rejestr który obejmie firmy znajdujące się w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym, a także dłużników z bezskutecznymi egzekucjami.

Dodatkowo do nowo utworzonego rejestru trafią osoby które przeprowadziły upadłość konsumencką. Rejestr ten ma zastąpić Rejestr Dłużników Niewypłacalnych.

Nowy rejestr który będzie nazywał się Krajowym Rejestrem Zadłużenia będzie dostępny przez Internet od lutego 2019 roku. Co ważne rejestr będzie jawny oraz obejmie również wykaz osób z zakazami prowadzenia działalności gospodarczej, a także wykaz dłużników alimentacyjnych.

Zmianę należy ocenić pozytywnie ponieważ z pewnością przyczyni się do poprawienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego.

Skąd pomysł wprowadzenie tych zmian?

Z pewnością wynika to z potrzeby systematyzacji oraz dostosowania nowo utworzonego rejestru do planowanego w przyszłości systemu który ma objąć całą Unię Europejską.

Według planów ma powstać jeden centralny elektroniczny punkt z którego będzie można uzyskać dostęp do informacji znajdujących się w poszczególnych rejestrach każdego państwa Unii Europejskiej.

Proponowana zmiana wychodzi naprzeciw oczekiwaniom współczesnych przedsiębiorców którzy niejednokrotnie nie mają możliwości sprawdzenia swojego potencjalnego kontrahenta.

 

 

KOMENTARZE 0